V prosinci 2023 spustil UNICEF spolu s velvyslanectvím USA v České republice, vládními partnery a neziskovými organizacemi program Cesta iniciativy. Jeho cílem je propojovat mladé uprchlíky z Ukrajiny s takovými pracovními příležitostmi, které jim umožní zároveň pokračovat ve vzdělávání a rozvíjet své praktické dovednosti. Cesta iniciativy je program organizace NESEHNUTÍ na podporu občanských iniciativ v zahraničí.

Boj o vzdělání a práci

V České republice momentálně žije více než 70 000 mladých lidí ve věku 15 až 24 let se statutem dočasné ochrany. Z nich 9 500 jich pracuje ve věku 15 až 19 let. Analýzy UNICEF, založené na kvantitativních datech a kvalitativních rozhovorech, ukazují, že tito mladí lidé čelí těžkým dilematům, kdy se musí rozhodovat mezi vzděláním a prací. Mnohdy nemají jinou možnost než pracovat, a to i za zhoršených podmínek, aby si zajistili základní životní potřeby pro sebe a své rodiny, ať už v Česku, nebo na Ukrajině. To vede k tomu, že motivace ke vzdělávání ustupuje do pozadí. Vzniká tak začarovaný kruh: neznalost jazyka brání v integraci, ale na jeho studium nezbývá čas kvůli práci.

Projekt Cesta iniciativy motivuje a podporuje firmy k zaměstnávání uprchlíků. Zároveň jim v rámci profesního rozvoje usnadňuje přístup k jazykovým kurzům, akreditovaným i neformálním vzdělávacím programům a mentoringu. Projekt spolupracuje s neziskovými organizacemi, státními institucemi a školami. Cílem je v letošním roce zajistit tyto příležitosti pro 1 500 mladých lidí.

Jak Cesta iniciativy funguje?

  • Otevřenou výzvou (pokud je to v konkrétní zemi či území možné) osloví Cesta iniciativy co nejširší okruh občanských iniciativ, aby se se svými kampaněmi přihlásily do mikrograntové výzvy. Následně vyberou ty, které mikrograntové výzvě nejlépe odpovídají a mají v plánu vést ambiciózní občanské kampaně. 
  • S využitím bohatých zkušeností pomohou odborníci z tohoto projektu iniciativám naplánovat konkrétní občanské kampaně. Téma si vybírají samy iniciativy – podle svých preferencí a podle toho, co považují ve své společnosti za důležité. „Omezeni“ jsou pouze zaměřením konkrétní mikrograntové výzvy a zdůrazněním priorit NESEHNUTÍ (důraz na občanskou participaci, posilování nezávislých médií, právo na informace, ženská práva a ochrana životního prostředí).
     
  • Součástí jejich způsobu podpory je i organizování stáží neboli studijních pobytů pro účastníky a účastnice z jižního Kavkazu nebo Ukrajiny. V ČR například organizují stáže pro nezávislé novináře a novinářky z Ukrajiny i Kavkazu, kteří zde mají možnost načerpat zkušenosti a nabrat kontakty z českých médií.