O projektu

Projekt ROSE: „Road to self-employment for Ukrainians and other marginalized groups on the Czech labour market“

(česky: Cesta k samostatné výdělečné činnosti pro Ukrajince a další marginalizované skupiny na českém trhu práce)
je zaměřen na zprostředkování znalostí v oblasti získání živnostenského listu a zahájení vlastních podnikatelských aktivit v Česku.

Česká republika přijala od začátku ukrajinské války téměř 460.000 ukrajinských uprchlíků. Takový počet vytváří intenzivní tlak na udržitelnou integraci uprchlíků do české společnosti i na trh práce. Ukrajinští uprchlíci se při hledání práce potýkají s různými překážkami, od neznalosti jazyka, přes problematické uznávání dosažené kvalifikace a nostrifikace vzdělání až po horší přístup k mateřským školám.

Mnozí z uprchlíků před nuceným odchodem ze země však provozovali vlastní podnikatelskou činnost, vedli firmu nebo pracovali jako samostatně výdělečně činní řemeslníci a živnostníci a mají tak podnikatelské dovednosti a zkušenosti. Hlavním cílem tohoto projektu je proto posílení efektivní integrace válečných uprchlíků, imigrantů a podobně znevýhodněných skupin na český trh práce skrze umožnění zahájení vlastní podnikatelské činnosti či samostatné výdělečné činnosti.

Projekt má za cíl předat znalosti o podnikatelských možnostech v ČR ukrajinským uprchlíkům, migrantům a dalším znevýhodněným skupinám a usnadnit jim vstup na český trh a být samostatně výdělečně činný. Projekt se skládá ze 3 hlavních částí, interní školící cesty do Norska, roadshow po pěti vybraných městech České republiky s organizací vzdělávacích a konzultačních seminářů pro ukrajinské uprchlíky a dále vytvoření informační materiály o možnostech podnikání v ČR.

Projekt ROSE je podpořen z Norských fondů 2014-2021 v rámci programu Sociální dialog a důstojná práce.

Partneři projektu

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR)

AMSP ČR je nestátní nezisková organizace zastupující nejširší skupinu malých a střední podniků, živnostníků a jejich profesních spolků, sdružení a odborných asociací v Česku. AMSP ČR hájí zájmy podnikatelské sféry na domácí i mezinárodní půdě a sdružuje na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky a drobné živnostníky od roku 2001. Počet členů a přidružených členů prostřednictvím členských sdružení dosahuje 300 000 subjektů.

Asociace pořádá řadu informačních a vzdělávacích akcí, nabízí poradenskou činnost, networkingová setkání, účast na zahraničních misích a řadu dalších služeb. Obecně Asociace prosazuje zájmy malých a středních podniků a živnostníků ve vztahu k vládě a dalším institucím ve všech oblastech své činnosti, zejména v médiích, při připomínkovém řízení k nové legislativě a také prostřednictvím aktivní účasti v poradních sborech různých ministrů, v hodnotících komisích a v odborných výborech. Mezi priority AMSP ČR patří také propagace jejích členů.
Kromě toho AMSP ČR propaguje strategii CSR (Společenské odpovědnosti firem) mezi svými členy a realizuje vlastní strategii udržitelnosti se zvláštním zaměřením na Cíle udržitelného rozvoje č. 4 (kvalitní vzdělávání), 5 (Rovnost mužů a žen), 7 (Dobré a čisté energie), 8 (Důstojná práce a ekonomický růst), 10 (méně nerovností), 12 (odpovědná výroba a spotřeba), 13 (klimatická opatření) a 17 (Partnerství ke splňování cílů).

Více na amsp.cz

SME Norway (SMB Norge)

SME Norway je zájmová organizace pro malé a střední podniky v Norsku. Organizace byla založena v roce 1992 a jejím hlavním cílem je ovlivňovat obchodní politiku ve prospěch malých a středních podniků. Sdružení hájí zájmy a životní podmínky MSP a je silným hlasem ve veřejné diskusi o záležitostech, které se týkají podnikatelů v zemi. SME Norway má přibližně 5 500 členů v celé zemi, které zaměstnávají více než 25 000 pracovníků v Norsku.

SME Norway reprezentuje zájmy norských podnikatelů vůči veřejné sféře a vládě, poskytuje svým členům bezplatné právní poradenství a řešení pojištění na míru, nabízí užitečné podnikatelské nástroje, vzdělávací kurzy a atraktivní místa pro setkávání. SME Norway je ekologicky šetrná organizace, která se zaměřuje na zkvalitňování pracovního prostředí a snižování spotřeby energií a papíru. Za své aktivity získala asociace certifikát Environmental Lighthouse certificate. Své členské firmy SME Norway také aktivně podporuje v dodržování společenské odpovědnosti.

Více na dinbedrift.no

„Když se zdá, že je to nejtěžší, je to vlastně začátek něčeho skvělého.“