Pokud zvažujete podnikání samostatnou výdělečnou činností (SVČ), je dobré si před zahájením podnikání upřesnit pár věcí. V jakém oboru chcete podnikat máte nejspíš jasno, je ale dobré ověřit si, zda pro zvolený obor splňujete všechny požadované podmínky a zda pro tuto činnost není třeba nějaké další vzdělání. Jaké další otázky byste si měli před startem vlastního byznysu položit se dozvíte v článku.

Co byste měli vědět před zahájením SVČ

Jako krok číslo jedna doporučujeme zjistit si, jaká forma podnikání bude nejvhodnější právě pro vás (např. fyzická osoba na základě živnostenského oprávnění). Následně si určitě ověřte zmiňované potřebné vzdělání pro tuto činnost a v případě, že je k vaší samostatné výdělečné činnosti třeba provozovna, zjistěte si i, jaké podmínky musí splňovat její prostory.

Další důležitou otázkou jsou finance. Podle typu činnosti bude třeba prověřit potřebný vstupní kapitál, připravit podnikatelský záměr a rozhodnout se také, zda si povedete daňovou evidenci nebo účetnictví. Možná to zní jako hodně rozhodnutí najednou, ale nenechte se zastrašit. V dnešní době už existuje mnoho organizací podporujících začínající podnikatele. Pomoc tedy můžete hledat tam, nebo u některých státních institucí. 👇

Důležité instituce pro zahájení podnikání

● Magistrát, městský úřad, případně obecní úřad (odbory – živnostenský, stavební, životního prostředí)
● Peněžní ústav (banka)
● Hygienická stanice
● Hasičský záchranný sbor ČR
● Česká (Okresní) správa sociálního zabezpečení
● Zdravotní pojišťovna
● Finanční úřad
● Celní úřad
● Úřad práce České republiky (dále jen „ÚP ČR“)
● Pojišťovna (např. pojištění nemovitosti, movitých předmětů, pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou druhé osobě)

Nevíte, jakým směrem se vydat? Proberte to s odborníky

Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu zaměstnání vám pomůže rozhodnout se, v čem podnikat, ale i v případě, že vás vaše aktuální práce již nenaplňuje, nebo jste se, v horším případě, již dostali do fáze vyhoření. Toto středisko nabízí individuální poradenství profesní orientace včetně diagnostiky osobnostních dispozic, ale orientuje se i ve výběru vhodné rekvalifikace. V případě zájmu o tuto konzultaci se obraťte na pracovníky Úřadu práce, kde vám sdělí, jak postupovat.

Více o podnikatelském záměru a žádosti o finanční příspěvek

Na závěr jsme vám shrnuli všechny informace o typech příspěvků, které vám v začátcích vaší samostatné výdělečné činnosti mohou významně pomoci.

Existují dva typy příspěvků od Úřadu práce:

  •  Příspěvek na zřízení pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti

O příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu SVČ je nutno písemně požádat (musí být smysluplný podnikatelský záměr/plán), v době podání žádosti je žadatel veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání. SVČ může být zahájena až po schválení žádosti a po datu podpisu dohody o poskytnutí příspěvku.

Příspěvek od ÚP ČR lze použít výhradně na náklady související se zřízením pracovního místa k výkonu SVČ (např. na nákup strojů, nářadí, zařízení a vybavení provozovny, tj. věci trvalého charakteru). Příspěvek nelze použít na provozní náklady, nákup zboží určeného k jeho prodeji, nákup materiálu apod. Maximální výši příspěvku určuje zákon o zaměstnanosti, o jeho konkrétní výši a dalších podmínkách rozhoduje příslušná krajská pobočka ÚP ČR.
Na příspěvek není právní nárok. Poskytování příspěvku nepodléhá režimu správního řízení, nelze se tedy proti zamítavému stanovisku ÚP ČR odvolat.

  • Překlenovací příspěvek

Příspěvek je určený na částečnou úhradu provozních nákladů společensky účelného pracovního místa zřízeného za účelem výkonu SVČ. Příspěvek může ÚP ČR poskytnout nejdéle na dobu 5 měsíců, o konkrétní výši, která je limitována zákonem o zaměstnanosti, a o dalších podmínkách pro poskytnutí příspěvku rozhoduje příslušná krajská pobočka ÚP ČR.

Více informací o podnikatelských příspěvcích a podnikatelském záměru naleznete na oficiálních stránkách Úřadu práce ČR.